• Nauka chodzenia na smyczy

Deszcz, mróz, słońce, wiatr żadna pogodna nie przeszkodzi nam w spacerze z ukochanym pupilem... tyle, że on niekoniecznie wie, jak chodzić na smyczy. W tym artykule podpowiemy Ci sprawdzone triki, dzięki którym spacery z czworonogiem będą bezpieczne, przyjemne i aktywne!

Kiedy zacząć naukę chodzenia na smyczy?

Często możemy zadawać sobie tego typu pytania, a odpowiedź na nie jest bardzo prosto – jak najszybciej. Oczywiście nie musi to być od razu pierwszy dzień po zakupie lub adopcji psiaka, niemniej jednak nie zwyklej z tym zbyt długo. W drugi, trzeci dzień powinieneś już zacząć od oswajania pupila ze smyczą.

Jak zacząć naukę?

Na spokojnie oswój zwierzaka z szelkami lub obrożą, następnie przypnij karabińczyk – czas na pierwszy spacer. Początkowo wybieraj miejsca, ciche, bardziej oddalone, nie dostarczaj pupilowi zbyt dużo bodźców w postaci innych zwierząt, ludzi czy też ogólnie rozumianego gwaru.

Wybieraj smycze (na początek najlepsza długość to 1,5 m), które nie są mocno elastyczne, ponieważ mogą zachęcać do ciągnięcia. Pamiętaj, że każda prawidłowo wykonana czynność (właściwe wyminięcie przechodnia, nienaciągnięta smycz itp.) powinna być nagradzana np. małym smakołykiem bądź głaskaniem. Jeśli psiak się wyrywa to przytrzymaj przez chwilę smycz. Pamiętaj, że nauka polega na chodzeniu na luźnej smyczy, dopiero niewłaściwe zachowanie powinno nakłonić nas do skrócenia dystansu.

Jeśli coś rozproszy psa, to przed wznowieniem nauki warto zaczekać, aby pupil się uspokoił i skupił na zadaniu.

Jak przygotować psa do nauki chodzenia na smyczy?

Pamiętaj, że proces ten może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, liczy się systematyczność i cierpliwość a na pewno wspólnie osiągnięcie wspaniałe efekty. Dobrze, aby psiak przed nauką był:

  • Wybiegany – energiczny skory do zabawy pupil będzie trudniejszym uczniem.
  • Najedzony, ale nie przejedzony – przed nauką warto podać psu lekki posiłek.
  • Zrelaksowany – miejsce treningu nie może powodować zarówno stresu, jak i euforii.

Poza tym psiak powinien wcześniej załatwić potrzeby filologiczne. A Ty nie zapominaj o jego ulubionych przysmakach, które na pewno pomogą w nagradzaniu dobrze wykonanych zadań.

  • Sklep zamknięty

Dzień dobry,
zapraszamy do zakupu naszych smyczy w serwisie Allegro