• Zrozumieć psa, czyli co pies chce powiedzieć swoim zachowaniem

Interpretacja zachowania pupila jest niezwykle ważna, w końcu one nie potrafią mówić, a bardzo często chcą nam coś zakomunikować. Psy są naszymi przyjaciółmi od tysięcy lat, dlatego też wypracowaliśmy już pewien uogólniony sposób porozumienia się. Jak zrozumieć znaki, które daje nam zwierzę? W tym tekście przedstawimy Ci najczęstsze zachowania czworonogów.

Sytuacje stresujące

Można powiedzieć, że są najczęstsze i wynikają z różnych, bywa, że niewidocznych dla nas powodów. Niemniej jednak warto wiedzieć, kiedy pies może odczuwać stres. Zachowanie w tym czasie możemy podzielić na uspokajające bądź dystansujące.

Sygnały dystansujące to m.in. odwracanie głowy, mrużenie oczu, podnoszenie łap, zastyganie w bezruchu czy też kładzenie się z łapami do góry. Z kolei sygnały dystansujące to szczekanie, warczenie, szczerzenie zębów czy też stroszenie sierści.

Musimy pamiętać, że okazywanie przez psa stresu w dużej mierze zależy od jego temperamentu, a także sytuacji i miejsca, w którym się znajduje.

Pojedyncze zachowania czy sekwencje?

Merdanie ogonem oznacza gotowość do zabawy i radość, zazwyczaj większość opiekunów tak interpretuje ten sygnał. Niemniej, jeśli pojawi się on wraz z zachowaniem takim jak kładzenie się na brzuchu i odsłanianie brzucha to może oznaczać niepokój. Oczywiście każdy pupil jest inny, dlatego też warto się im przyglądać i poniekąd nauczyć, w jaki sposób się porozumiewają, co ważne należy interpretować znaki występujące wspólnie.

Psy adoptowane – zachowanie

W przypadku takich zwierząt bardzo często występuje lęk separacyjny, wynikający z tego, że nie czują się w pełni bezpiecznie. W takiej sytuacji piszczą, wyją, ślinią się, szczekają, biegają po domu, drapią w drzwi, mogą niszczyć przedmioty, wygryzać futryny czy też zrywać żaluzje bądź zasłony. Towarzyszy im stres przerażenie i panika.

Komunikacja z psem

Rozwinięta więź pozwoli nam znacznie bardziej zrozumieć pupila, odczytać jego niepokój czy też zrelaksowanie. Pamiętaj, że problematyczne zachowanie np. bardzo częste warczenie niekoniecznie musi być związane ze strefą emocjonalną, może to być również objaw choroby.

  • Sklep zamknięty

Dzień dobry,
zapraszamy do zakupu naszych smyczy w serwisie Allegro