• Lęk separacyjny u psa. Przyczyny, objawy, jak sobie z nim radzić?

Wiele pupilów niechętnie rozstaje się z opiekunami. Tęsknota czworonogów jest często spotykana, niemniej jednak czasami ukochane psy mogą doświadczyć panicznego strachu — lęku separacyjnego. Co powoduje ten rodzaj silnego stresu podczas rozłąki? Jakie są przyczyny tego stanu i czy można sobie z nimi radzić? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Co powoduje lęk separacyjny u psa?

Najczęstszymi, ale niejednymi przyczynami są; nieprawidłowe odłączenia szczeniaka od matki oraz przeprowadzenie socjalizacji w niewłaściwym momencie. Druga kwestia jest często wynikiem dobrych chęci, ponieważ pojawia się to po m.in. adopcji malucha, kiedy opiekun początkowo poświęci mu całe dnie (pojawić się może uzależnienie od obecności opiekuna), a później wraca np. do pracy, a zwierzę zostaje samo przez kilka bądź kilkanaście godzin.

Na lęk separacyjny są również narażone psy, które przebywały w długotrwałym stresie bądź wcześniej doświadczyły porzucenia.

Jakie są objawy lęku separacyjnego?

W dużej mierze zależy to od psa, również w kontekście zachowania – czasami może to być wokalizowanie po wyjściu opiekuna z mieszkania, a w innych przypadkach może dochodzić nawet do poważnych ataków paniki. Do najczęstszych objawów lęku separacyjnego możemy zaliczyć: problemy ze snem, niszczenie sprzętów, wokalizację (wycie i szczekanie), biegunki oraz wymioty, a także apatię.

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym?

Proces ten jest złożony i w każdym przypadku może wyglądać zupełnie inaczej. Najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie behawiorysty, które pomoże w znalezieniu odpowiedniego planu. Niemniej jednak na pewno warto wyciszyć emocje psa przed wyjściem, może w tym pomóc długi “męczący” spacer i zabawa.

Poza tym dobrze jest zapewnić pupilowi rozrywkę podczas nieobecności, w tym, celu przydają się różnorodne zabawki i akcesoria, które mogą skutecznie zająć czworonoga na długi czas. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest adopcja kolejnego psa — oczywiście nie może to być pochopna decyzja, a powinna być odpowiednio skonsultowana i przemyślana.

W niektórych, poważniejszych przypadkach stosuje się także leczenie farmakologiczne. Można się pozbyć lęku separacyjnego u psa, ale trzeba być systematycznym i cierpliwym oraz zasięgnąć rad osób, które na co dzień zajmują się tego typu przypadłościami.

  • Sklep zamknięty

Dzień dobry,
zapraszamy do zakupu naszych smyczy w serwisie Allegro