• Yellow Dog Project, czyli co oznacza żółta wstążka u psa?

Dodatki, smycze, kokardki i bandany mogą być ciekawą ozdobą dla pupila, niemniej jednak poszczególne kolory mają sygnalizować pewne elementy zachowania psa. W tym artykule przyjrzymy się kolorowi żółtemu, a dokładniej projektowi Yellow Dog Project. Inicjatywa ta powstała w USA już w 2012 roku, zaś w Europie ten pomysł jest od mniej więcej 5 lat coraz bardziej szerzony.

Co oznacza żółta wstążka?

W skrócie informuje, aby nie dotykać psa, gdyż z różnych powodów potrzebuje on przestrzeni. Przy czym zwierzęta z tym kolorem dodatku nie są uznawane za niebezpieczne, one jedynie np. mogą nie wiedzieć jak zachować się podczas danej sytuacji lub są w trakcie szkolenia. Założenie żółtej wstążki może oznaczać bardzo wiele sytuacji, poza wymienionymi do najczęstszych zaliczamy:
  • niechęć wobec innych zwierząt oraz obcych ludzi,
  • pupil jest zwierzęciem asystującym,
  • asymilację względem otoczenia i nowej rodziny m.in. po adopcji,
  • potrzebę spokoju, w szczególności w przypadku psich seniorów,
  • kwarantannę, w przypadku młodych osobników po szczepieniach,
  • cieczkę u suczek, podczas których lepiej odizolować ją od obcych ludzi i zwierząt.
Oczywiście tych powodów może być wiele, ale sprowadzają się do jednego komunikatu – niedotykania danego psa, w tym niezaczepiania i jeśli to możliwe niepodchodzenia. Przy czym warto pamiętać, że użycie żółtej wstążki, ma uprzedzać obie strony, gdyż taki pies może niekontrolowanie zareagować np. na próby głaskania przez obcą osobę.

Żółta wstążka — czy na pewno wystarczy?

Wstążka jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem, niemniej jednak dobrze sprawdzi się także chusta bądź kokarda przyczepiona w widocznym miejscu. Dodatkowo w Polsce, inicjatywa ta nie jest w 100% rozpowszechniona, dlatego też dobrym wyborem mogą być dodatkowe napisy na materiale złotej wstążki, chusty czy też bandany takie jak, chociażby “stop” bądź “nie podchodź”.

Dzięki temu spacerowicze, nawet jeśli nie będą kojarzyli projektu Yellow Dog Project, powinni zachować odstęp. Przy czym warto również na wyjścia z pupilem wybierać mniej uczęszczane ścieżki i place, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Sklep zamknięty

Dzień dobry,
zapraszamy do zakupu naszych smyczy w serwisie Allegro